Prof Chem Kimyasal Dübel / Myway Kimyasal Dübel Tabancası / Myway Anaerobic Yapıştırıcılar / Myway El Temizleme Kremleri / PRATİK KİMYA.....


MASTİK NEDİR?


Mastikler silikonlara göre daha çok çatlak ve dolgularda, yapı malzemelerinin birleşim yerlerinde yapıştırma, yalıtım ve dolgu amacıyla kullanılırlar.

 AKRİLİK MASTİK NEDİR?

İnşaatlarda, her türlü çatlakların örtülmesinde, ahşap, demir ve alüminyum doğramaların montajında her türlü doğramanın sıva, denizlik ve diğer yapı malzemeleri ile birleşimlerinde, iç ve dış cephelerdeki derz ve çatlaklarda kullanılır.

Akrilik mastik, su bazlı olduğu için sadece dikey ve eğimli yüzeylerdeki çatlaklarda kullanılmalıdır. Sürekli su biriken yüzeylerde zamanla etkisini yitirebileceği için dikey alanlar dışında kullanılması önerilmez. Akrilik mastik yanıcı değildir, uzun ömürlüdür, elastiktir, boyanabilir, emici ve nemli yüzeylere yapışabilir.
PU MASTİK NEDİR?

Karoseri ve otomobil üretiminde kaporta birleşim yerlerinde, tüm metal konstrüksiyon derzlerinde, klima montaj ve üretiminde birleşim derzlerinde, su yalıtımında ve yapıştırılmasında, zemin genleşme derzlerinde, yapıştırma, dolgu ve izolasyon amacıyla kullanılır. Yanıcıdır, uygulama sırasında sigara içilmemeli, ortam havalandırılmalı, göz ve cilde teması engellenerek, teması halinde bol su ile yıkanmalıdır.

 SİLİKON NEDİR?


Silikon bazı yüzeyleri birbirine yapıştırmak, dolgu ve yalıtım yapmak için kullanılan mükemmel bir malzeme cinsidir. Yüksek düzeyde elastik bir malzeme olup, kullanıldığı yüzeylerde dinamik hareketten dolayı kopmaz, çatlamaz, yüzeyle birlikte hareket eder ve güçlü yapışma mukavemetinden dolayı yerinden sıyrılmaz.

 

Silikon , Sürekli Su Altında Bulunan Yüzeylere Uygulanabilir mi ?

Silikonun en önemli özelliği bir su yalıtım malzemesi olmasıdır, ancak su altında kalacak yüzey uygulamalarında silikon kullanıldıktan sonra, yüzeyi en az 5 gün sonra suyla temas ettirmeniz gerekir.

 

Silikonlar Sararır mı ?

İyi kalite silikon sararmaz. Sararabilmesi için güçlü kimyasallara, çok güçlü ultraviyole ışınlara veya pH sertliği çok yüksek sulara devamlı surette maruz kalması gerekir. 

 

Bazı Silikonların Elastikiyeti Çok Az Veya Çok Fazla , Neden ? 

Genellikle ikinci veya üçüncü kalite olarak sınıflandırılan silikonların üretimi sırasında bazı solventker kullanılmakta ve bu işlem sonucunda silikonun özgül ağırlığı değişmekte, Shore sertliği azalmakta ve yapışma mukavemeti zayıflamaktadır.

Bazen de ağır katkılar kullanıldığından Shore sertliği yükselmekte, elastikiyeti azalmaktadır. Kaliteli bir silikonun özgül ağırlığı 1.00 ile 1.05 aralığında olmalıdır.

Renkler; şeffaf silikonda cam şeffaflığında, diğer renkli silikonlarda da parlak olmalıdır.JAPON YAPIŞTIRICI NEDİR?

Japon yapıştırıcılarının hammaddesi siyanoakrilattır (Cyanoacrylate). Yapışma tamamlandıktan sonra sert bir tabaka oluşturur, esnek değildir.

 

Sıvı Japon Yapıştırıcısı:

En çok kullanılan ve fiyatı en düşük japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir. İyi bir yapışma olması için yapıştırılan yüzeye yaklaşık 1 dakika bastırılır. Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ağaç, PVC, ABS, polisitirol, karton, cam için uygundur.

 

Jel Japon Yapıştırıcısı:

Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Boşluk doldurmak için en iyi japon yapıştırıcısıdır. Cam, mücevher, kauçuk, tahta, deri, sert plastiklerin tamiri ve yapıştırılması içi idealdir.

Jel japon yapıştırcısını fazla kullanmak yapıştırma gücünü zayıflatır.

 

Sprey Japon Yapıştırıcısı (Aktivatörlü Japon Yapıştırıcısı):

İki parçadan oluşur. Hızlandırıcı (aktivatör) sprey, ve sıvı yapıştırıcı. Sprey yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve yapışma kuvvetini arttırır. Ayrıca ısı oluşturarak yapışmanın daha hızlı olmasını sağlar.

 

 

POLİMER NEDİR?

Polimerin ne demek olduğunu açıklarken monomer ve polimer terimlerini beraber betimlemek daha doğru olur. Monomer, birbirine kovalent bağlarla bağlanarak daha büyük moleküller oluşturabilen küçük bir moleküldür. 

Polimerise birden çok monomerin birbirine kovalent bağlarla bağlanması sonucu oluşan büyük moleküldür (makro-molekü).

Zaten polimer kelimesinin kökünü incelediğimizde, poly çok anlamına gelir ve meros küçük parça demektir. Polimerin ne demek olduğunu daha iyi anlamak için bir analoji yaparsak; monomer bir vagondur ve birçok vagonun birleşmesinden oluşan tren ise polimerdir, diyebiliriz. Monomerlerin birbirleriyle bağlanarak polimer oluşturduğu kimyasal reaksiyona polimerizasyon adı verilir.Ferhatpaşa Mah. Üsküdar Cad. No: 46/B  (Yedpa Bulvarı)     Ataşehir / İSTANBUL

Tel: +90 216 471 09 91 - 471 09 92  Faks : +90 216 471 09 93

info@pratikkimya.com